RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) TAHUN 5
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Arif
Bilangan Murid : 30 orang
Tema : Kebudayaan
Tajuk : Perayaan di Malaysia
Tarikh : 12 Februari 2012
Masa : 60 minit
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat;
i. Murid dapat menyatakan tentang pengalaman mereka menyambut
perayaan secara lisan.
ii. Membaca dan menyatakan 5 isi penting secara lisan mengenai
perayaan di Malaysia.
iii. Murid dapat menulis karangan pendek mengenai pengalaman mereka
menyambut perayaan masingmasing dengan menggunakan ayat majmuk yang
betul.
Hasil Pembelajaran:
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian
dengan
menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang
sesuai.
Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami den
didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi
yang betul dan memahami petikan yang dibaca.
Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan
pada intonansi berdasarkan tanda baca.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu
penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan
ayat
majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan. Kemahiran Bahasa :
Kemahiran bertutur, menulis dan mendengar.
Sistem Bahasa : Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan dan
intonansi.
Ilmu : Bahasa Melayu, Kebudayaan
Nilai : Kesenian, menghayati, menghormati dan Menghargai.
Kemahiran Bernilai Tambah
(KBT)
Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, menbuat inferens, dan kemahiran
mengkategori.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka
mengenai perayaan yang terdapat di Malaysia dengan cara berdialog dan
membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.
BBB : Power point, buku latihan dan alat
tulis.
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti
Pengajaran dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Murid
ditayangkan
power
point yang
berkaitan
dengan
jenis-jenis
perayaan
yang
terdapat
di
Malaysia.
|
Set Induksi (5 minit)
i)murid
diminta untuk melihat paparan
power
point dan menghayatinya.
ii)murid
diminta untuk membezakan jenis
perayaan
mengikut kaum dan
menceritakan
pengalaman mereka.
iii)guru
menjelaskan tujuan aktiviti dan
tajuk
pengajaran yang akan diajari pada
hari itu.
|
KB : menghubungkait,
inferens
BCB: menonton dengan
aktif
BBB :
power point
|
Guru memberi
teks
cerita yang
bertajuk
“Perayaan
Di
Malaysia”
melalui
power
point.
|
Langkah 1 (15 minit)
i)murid
dikehendaki untuk mengelik
salah
satu pautan yang disediakan.
ii)murid
diminta membaca petikan itu
secara
individu dengan kuat dan
mengikut
intonansi serta gaya yang betul.
iii)murid-murid
yang lain dikehendaki
mendengar
dan meneliti teks sambil
memahami
petikan tersebut.
iv)kemudian
guru menanyakan soalan
kepada
murid berkaitan dengan petikan
tersebut.
|
KB : membuat inferens
BCB : i) membaca dengan
intonansi
yang betul.
ii)
mendengar dengan aktif.
BBB : teks cerita, power
point
|
Guru
mengadakan
perbincangan
kumpulan
antara
murid-murid
dan
melakukan
pembentangan
melalui
power
point.
|
Langkah 2 (15 minit)
i)murid
dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.
ii)murid
diminta untuk berada dalam
kumpulan
dan membuat perbincangan.
iii)murid
dikehendaki membentangkan
perbezaan
antara perayaan yang
terdapat
di Malaysia dan bandingkan
dengan
pengetahuan dan pengalaman
mereka.
iv)kemudian
kumpulan yang berjaya
menyiapkan
dahulu akan
membentangkan
hasil perbincangan
mereka
dan mereka akan mendapat ganjaran.
v)guru
menanyakan soalan yang
berkaitan
dengan tajuk dan pengetahuan
sedia
ada mereka.
|
KB : menghubungkaitkan,
menjana
idea
BCB : memproses
maklumat
dan melaporkan
maklumat.
KP : verbal linguistik,visual,
intrapersonal,
interpersonal
Nilai : kerjasama, hormatmenghormati
BBB : power point
|
Guru
memberi
latihan
kepada
murid-murid.
Aktiviti
Pemgayaan:
Menulis
karangan
pendek
berdasarkan
tajuk
yang diberi.
Aktiviti
Pemulihan:
Menyudahkan
petikan
yang
diberikan
dengan
mengisi
tempat
kosong.
|
Langkah 3 (20 minit)
i)guru
terlebih dahulu menanyakan
kepada
murid sekiranya mereka masih
tidak
memahami tajuk pengajaran pada
hari
tersebut.
ii)guru
memberi latihan kepada murid
iaitu
membuat karangan pendek
mengenai
perbezaan perayaan di
Malaysia.
iii)guru
membimbing kumpulan murid
yang
memerlukan pemulihan dengan
menyediakan
teks cerita yang perlu
dilengkapkan
dengan mengisi tempat
kosong.
|
KB : menjana idea,
menghubungkaitkan,
membuat
inferens.
BCB : mengumpul,
memproses,
mencatat dan
melaporkan
maklumat.
KP :
Intrapersonal,
interpersonal,
visual,
verbal-linguistik.
Nilai : bekerjasama,
menghargai,.
BBB : kertas latihan
|
Guru
membuat
rumusan
mengenai
pengajaran
yang telah diajar dan
menanyakan
soalan
kepada
murid
akan apa
yang
mereka
telah
pelajari.
Guru
juga
menayakan
nilai-nilai
murni
yang
terdapat
semasa
sesi
pengajaran
dan
pembelajaran.
|
Penutup (5 minit)
i)murid
digalakkan supaya mengumpul
maklumat
tambahan daripada bahanbahan
yang
lain bagi menambanhkan
pengetahuan
mereka.
ii)murid
juga menyatakan nilai-nilai murni
yang
telah dipelajari pada hari tersebut.
Nilai-nilai
murni :
-Menghargai
-Bersyukur
-Menghormati
-bekerjasama
|
No comments:
Post a Comment