Contoh1



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 5 Arif
Bilangan Murid : 30 orang
Tema : Kebudayaan
Tajuk : Perayaan di Malaysia
Tarikh : 12 Februari 2012
Masa : 60 minit

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat;
i. Murid dapat menyatakan tentang pengalaman mereka menyambut perayaan secara lisan.
ii. Membaca dan menyatakan 5 isi penting secara lisan mengenai perayaan di Malaysia.
iii. Murid dapat menulis karangan pendek mengenai pengalaman mereka menyambut perayaan masingmasing dengan menggunakan ayat majmuk yang
betul.

Hasil Pembelajaran:
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan
menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai.
Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami den didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai.

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca.
Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonansi berdasarkan tanda baca.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk.
Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat
majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan. Kemahiran Bahasa : Kemahiran bertutur, menulis dan mendengar.

Sistem Bahasa : Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan dan intonansi.
Ilmu : Bahasa Melayu, Kebudayaan
Nilai : Kesenian, menghayati, menghormati dan Menghargai.
Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)
Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, menbuat inferens, dan kemahiran mengkategori.
Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.
Kecerdasan Pelbagai : Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, naturalis dan emosi.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat menceritakan pengetahuan dan pengalaman mereka mengenai perayaan yang terdapat di Malaysia dengan cara berdialog dan
membina ayat dengan menggunakan ayat mudah.
BBB : Power point, buku latihan dan alat
tulis.


Isi Pelajaran


Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan
Murid
ditayangkan
power point yang
berkaitan dengan
jenis-jenis
perayaan yang
terdapat di
Malaysia.
Set Induksi (5 minit)
i)murid diminta untuk melihat paparan
power point dan menghayatinya.
ii)murid diminta untuk membezakan jenis
perayaan mengikut kaum dan
menceritakan pengalaman mereka.
iii)guru menjelaskan tujuan aktiviti dan
tajuk pengajaran yang akan diajari pada
hari itu.

KB : menghubungkait,
inferens
BCB: menonton dengan
aktif
BBB : power point
Guru memberi
teks cerita yang
bertajuk
“Perayaan Di
Malaysia” melalui
power point.
Langkah 1 (15 minit)
i)murid dikehendaki untuk mengelik
salah satu pautan yang disediakan.
ii)murid diminta membaca petikan itu
secara individu dengan kuat dan
mengikut intonansi serta gaya yang betul.
iii)murid-murid yang lain dikehendaki
mendengar dan meneliti teks sambil
memahami petikan tersebut.
iv)kemudian guru menanyakan soalan
kepada murid berkaitan dengan petikan
tersebut.
KB : membuat inferens
BCB : i) membaca dengan
intonansi yang betul.
ii) mendengar dengan aktif.
BBB : teks cerita, power
point
Guru
mengadakan
perbincangan
kumpulan antara
murid-murid dan
melakukan
pembentangan
melalui power
point.
Langkah 2 (15 minit)
i)murid dibahagikan kepada beberapa
kumpulan.
ii)murid diminta untuk berada dalam
kumpulan dan membuat perbincangan.
iii)murid dikehendaki membentangkan
perbezaan antara perayaan yang
terdapat di Malaysia dan bandingkan
dengan pengetahuan dan pengalaman
mereka.
iv)kemudian kumpulan yang berjaya
menyiapkan dahulu akan
membentangkan hasil perbincangan
mereka dan mereka akan mendapat ganjaran.
v)guru menanyakan soalan yang
berkaitan dengan tajuk dan pengetahuan
sedia ada mereka.
KB : menghubungkaitkan,
menjana idea
BCB : memproses
maklumat dan melaporkan
maklumat.
KP : verbal linguistik,visual,
intrapersonal, interpersonal
Nilai : kerjasama, hormatmenghormati
BBB : power point
Guru memberi
latihan kepada
murid-murid.
Aktiviti
Pemgayaan:
Menulis karangan
pendek
berdasarkan
tajuk yang diberi.
Aktiviti
Pemulihan:
Menyudahkan
petikan yang
diberikan dengan
mengisi tempat
kosong.
Langkah 3 (20 minit)
i)guru terlebih dahulu menanyakan
kepada murid sekiranya mereka masih
tidak memahami tajuk pengajaran pada
hari tersebut.
ii)guru memberi latihan kepada murid
iaitu membuat karangan pendek
mengenai perbezaan perayaan di
Malaysia.
iii)guru membimbing kumpulan murid
yang memerlukan pemulihan dengan
menyediakan teks cerita yang perlu
dilengkapkan dengan mengisi tempat
kosong.
KB : menjana idea,
menghubungkaitkan,
membuat inferens.
BCB : mengumpul,
memproses, mencatat dan
melaporkan maklumat.
KP :
Intrapersonal, interpersonal,
visual, verbal-linguistik.
Nilai : bekerjasama,
menghargai,.
BBB : kertas latihan
Guru membuat
rumusan
mengenai
pengajaran yang telah diajar dan
menanyakan
soalan kepada
murid akan apa
yang mereka
telah pelajari.
Guru juga
menayakan nilai-nilai
murni yang
terdapat semasa
sesi pengajaran
dan
pembelajaran.
Penutup (5 minit)
i)murid digalakkan supaya mengumpul
maklumat tambahan daripada bahanbahan
yang lain bagi menambanhkan
pengetahuan mereka.
ii)murid juga menyatakan nilai-nilai murni
yang telah dipelajari pada hari tersebut.
Nilai-nilai murni :
-Menghargai
-Bersyukur
-Menghormati
-bekerjasama

No comments:

Post a Comment